1 – tespihforum.com ‘a üye olmak ücretsizdir, yazışmalara katılmak ancak üye olmakla mümkündür.
2 - Her üye olan; aşağıda yazılı kuralları okuduklarını, onayladıklarını ve kurallara uymadıkları durumlarda forum ile ilişkilerinin geçici olarak ya da tamamen kesileceğini kabul etmiş sayılırlar.

Kullanıcı Adınız

Üyelerin kullanıcı adları, gereksiz harf ve rakam tekrarlarından oluşmaması gerekir. Bir kelimenin ardına eklenmiş rakamlar da, mantıklı bir açıklaması yoksa, tercih edilmemesi gerekenler faslına girer.
Mesela seçmek istediğiniz isim "Refik"dir ama bu adla üye olan başka biri vardır. Refik1, Refik2 gibi kullanıcı adları seçebilirsiniz.

Avatar

Avatar olarak dilediğiniz fotoğrafı kullanabilirsiniz (Siyasi, ideolojik, dini, pornografik olmamasına ve İnsani değerleri aşağılayıcı olmamasına özen gösteriniz). Bir üye ile özdeşleşmiş bir avatarın, diğer üyeler tarafından kullanılması uygun değildir. Buna özen gösterilmesi gerekir. ( Örneğin kişisel ya da kurumsal logolar… )
Bunun dışındaki avatarlar, ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın silinecek ve avatar ekleme özelliği iptal edilecektir.

Profil Bilgileri
Profil bilgileri için sorulan başlıklar, sorulara cevap olacak biçimde doldurulmalıdır. Bu konuda uyarı alındığında, gerekli düzeltmeler en kısa sürede yapılmak zorundadır. Aksi durumda konunun mahiyetine göre üyeliğiniz askıya alınır ya da silinir. Sıfır mesajlı üyelere uyarı yapılmayabilir.

Türkçe İmla Kuralları

Forum dili Türkçedir. Üyeler anlaşılır ve düzgün bir dil ile yazmaya özen göstermek zorundadır.
“Slm, slmlar, mrhb, nehbr, tşk” gibi "chat" gibi "chat" diliyle yazışmak kesinlikle yasaktır. Chat diliyle yazılmış, Türkçe karşılığı varken gereksizce İngilizce kelimeler kullanılmış, tümü büyük ya da rastgele bazı harfleri büyük yazılar, yazı içindeki başlıklar hariç, normal puntodan büyük yazılar, tümü renklendirilmiş yazılar, ayrı bir bilgilendirme gerektirmeden düzeltilir ya da silinir. Yazılarınızda Türkçe harfleri, noktama işaretlerini kullanmayı ve paragraf yapmayı unutmayın.
Buradaki kurallara ısrarla uymayan arkadaşlar, (Türkçe olmayan klavye kullanmak, yurt dışında yaşamak, yabancı uyruklu olup Türkçeyi sonradan öğrenmek, okuma yazmayı çok sonra öğrenmek ve benzeri mazareti olanlar hariç) forumu okumakla yetinmek zorunda kalabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına Uygunluk

Foruma Türkiye Cumhuriyeti yasalarını, uluslararası kanun, anlaşma ve tüzüklerini çiğneyen, suçu ve suçluyu öven mesajlar gönderilemez. Siyasi ve dini dayatmalar içeren tartışmalar yapılamaz. Bir dili, dini, ırkı aşağılayan mesajlar yazılamaz. Bu tür mesajlar silinir ya da gerekli görülmesi halinde bu tür mesajları yazanlar hakkında ilgili makamlara suç duyurusunda bulunulur.

Yazışma Üslubu

Mesajlarda küfür, argo veya kişilik haklarını zedeleyici nitelikte kelimeler kullanılamaz, saygısız ve seviyesiz davranılamaz. Bu tip mesajlar herhangi bir bilgilendirme yapmadan silinir. Durumun ciddiyetine göre, uyarı almadan forumdan uzaklaştırılmanız da mümkündür.

Eleştiri Sınırları

Üyeler; kamu ve ticari kuruluşları, markaları vb. hedef göstererek, karalama, iftira, küfür boyutuna vardırmadan toplumun bir bireyi olma sıfatıyla eleştiride bulunabilir. Din, cinsiyet, renk vb nedenlerde kişiler eleştirilemez. Bu kurala uymayan eleştiriler silinebilir, kişilerin üyeliklerine son verilebilir.

Arama Yapmadan Soru Sormayın

Yeterli arama yapmadan, soru sorulmamalıdır. İlgilendiğiniz konu için yazılmış yazıları okumalısınız. Bunlar, üyelerin yazdıkları mesajların içine dağılmış olabilir. Okuyup gereken bilgiyi almak yerine, birilerinin sizin için özetlemesini beklememelisiniz. Bu tür durumlarda cevap alma ihtimaliniz düşer. Yeni konu açarak sorduysanız, uyarıya gerek kalmaksızın eski konu ile birleştirilir ya da silinir.

Arama Yapmadan Yeni Konu Açmayın

Soru, bu amaçla açılmış konu altında sorulmalı ve cevaplanmalıdır. Aynı konu için birbirine yakın içerikli çok sayıda başlık açılmamalıdır. Yanlış yerde bulunan yazılar, olması gereken konuya, ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın taşınır ya da silinir.

Soruyu Doğru Bölüm Altında Sorun, Konuyu Doğru Bölümde Açın

Bu şekilde davranarak zaman kazanacağınız gibi cevabını aradığınız sorular ivedilikle cevabını bulacaktır.

Forumu İlgilendirmeyen Alanlarda Yeni Konu Açmayın

Her konu her forumda konuşulmaz. Buna özen gösterin. Bu tür yazılar ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın silinir.

Her Konuyu İlgili Başlık Altında Devam Ettirin

Soru ve cevap niteliğindeki mesajlar, o konu için açılmış başlıkta yer almalıdır. Aklınıza gelen yerde, aklınıza gelen içerikte yazmamalısınız. Aklınıza gelen malzeme ya da konunun dışında paylaşımlar yapmamalısınız. Forumun buna ait bölümleri vardır. Bu tür yazışmalar, daha sonra bilgilerden yararlanacak olanların işini zorlaştırır. Konu dışı yazışmalar silinir. Benzer hatayı tekrarlayanların üyelikleri iptal edilebilir.

Bir Soruyu Tek Yerde Sorun

Bir soruyu birden çok bölümde tekrar tekrar sormak, bir duyuruyu birden çok yerde yazmak, iki ayrı konudaki soruyu tek bir başlıkta sormak ya da çok geniş kapsamlı olarak sormak yanlıştır. Sorulara acil cevaplar istenmemelidir.

Konu Başlığını Yazarken Dikkat Edin

Yeni konu başlığı, konu içeriğine uygun yazılmalıdır. "merhaba", "Acil salıya lazım, yardım edin ", "Tekrar söylüyorum, cevap verin", "Cevap alamadım, cevap verin", "Hey orada kimse yok mu", "heeeelp", "önemliiii!!!!", "lütfeeeenn" vs. biçiminde sorarsanız cevap alamazsınız. İçerikle uyumlu olmayan başlıklar ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın değiştirilir ya da silinir.

Cevap Vermeyin...

Yukarıda yazdığımız, kurallara uygun olmayan durumlar varsa, yazılanlara cevap vermeyin.

Ücretli ya da Ücretsiz İstek Bildirimleri ve Dağıtımlarını Yazmayın...

Forumda bu amaçla açılmış bölüm bulunmaktadır. Forumun diğer bölümlerinde, üyelerden tespih, tespih hammaddesi, alet, makine isteğinde bulunulmaz, sipariş alınmaz. Bu tür mesajlara cevap verilmez. Dağıtım ya da istek mesajları ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın silinir. Üyelik, durumun anlaşılması için geçici olarak kapatılır.

Fotoğrafları Foruma Yükleyin

Forumdaki yazıları destekleyen fotoğraflar, mutlaka foruma yüklenmelidir. (70 k sınırı var) Dışarıdan verilen bağlantılarla gösterilen fotoğraflar, zaman içinde sorun yaratabilir. Bağlantılar bozulması nedeniyle fotoğraflar görünmez ve bu nedenle yazı anlamsızlaşırsa, yazının tümü silinebilir. Üzerinde yazı yazan fotoğraflar, animasyon özelliği olan gifler mesaj alanına eklenmemelidir. Mesajınızı destekleyen fotoğraflar yeterli sayıda olmalıdır. Birbirine yakın görüntüler eklenmemelidir.

Konu Dışı Yazışmalardan Kaçının

Forum konuları kişisel sohbetler ve gereksiz fotoğraflarla kirletilemez. Yeni yıl, bayram vb kutlamalar konular içinde yapılmaz, bu amaçla açılmış başlık kullanılır. Sadece reklam amaçlı mesajlar yazılıp, konular açılamaz, bilgi vermenin dışında, aynı sitenin satış linkleri verilemez.

Üyelerle Yazışırken Forum Kullanıcı Adını Kullanın

Biz üyelerimizi forum kullanıcı adlarıyla tanıyoruz. Siz özelden tanışıyor, görüşüyor, gerçek adını biliyor olabilirsiniz ama bu bizi ilgilendirmez. Gerçek adını kendi aranızda görüşürken kullanın, forumdaki mesajlaşmalarda değil...

Ödev İçin Yardım

Ödev hazırlamalarda sadece sınırlı destek, yol ve kaynak gösterme istenebilir.

Gizli Reklam

Bir sitenin reklamını yaptığı izlenimini veren, yerli yersiz, site adlarını tekrarlayan mesajlar, uyarıya gerek kalmadan silinir. Tekrarlayan davranışlar üyeliğin iptali ile sonuçlanır.

Özel Mesajlar

Posta Kutunuzun Kapasitesi
Sadece iki kişiyi ilgilendiren konular, özel mesajlaşma ile halledilmelidir. Mesaj kutusunda saklayacağınız (gelen ve giden mesajlar) toplam mesaj sayısı 50'dir. Mesaj kutusunu boşaltmazsanız, yeni mesajları alamazsınız.

Özel Mesajla Reklam Yapılmaz

Özel mesaj aracılığı ile reklam yapmak ya da rahatsız edici davranışlarda bulunmak kesinlikle yasaktır. Rahatsız edilen üyeler, forum yönetimine mesaj atarak ve kendilerine gönderilen mesajı iliştirerek durumu bildirebilirler.
Özel mesaj ile cevap istemeyin, cevap vermeyin. Özel mesaj aracılığı ile cevap istemek, tüm üyeleri sorudan ve ona verilecek (başka kişilerin de işine yarayacak) cevaptan mahrum etmek demektir. Sadece sizin işiniz görülür, bencilce bir tavır sayılabilir. Bu nedenle sorularınıza özel mesaj aracılığıyla cevap istememeli ya da sorulara özelden cevap vereyim dememelisiniz.
Özel mesaj tespih, hammadde, ip, alet vs. istemeyin…

Galeri

tespihforum.com fotoğraf galerisi verimli kullanılmalıdır. Doğru isimlendirmek, doğru kategoriye yüklemek ve anahtar kelimeleri eklemek önemlidir. Burası üyelerin kişisel galerisi olarak kullanılmamalıdır.
Galeriye özel durumlar hariç (tespih ve tespihle ilgili ) sadece kendi çektiğiniz fotoğrafları yükleyebilirsiniz. Site amacına uygun olmayan, boyutları çok küçük, kalitesi kötü ve net olmayan fotoğraflar ile üyeye ait olmadığı anlaşılan, üzerinde yazı yazan fotoğraflar uyarı gerektirmeksizin silinir. Fotoğrafların yerleri değiştirilebilir. Telif hakkı başkasına ait olan fotoğrafların yüklenmesiyle oluşabilecek sorunlar için, www.tespihforum.com sorumluluk kabul etmez.